زندگی نامه مولانا شیخ محمد علی خالدی (حفظه الله)

شیخ محمد علی خالدی در سال ۱۳۰۰ هـ .ش موافق با ۱۳۴۰ هـ . ق در بندرلنگه دیده به جهان گشود.

مادرش فاطمه سیدعبدالرحمن و پدرش علامه شیخ عبدالرحمن خالدی سلطان العلماء بود. هنوز دو سال از عمر او نگذشته بود که مادرش دار فانی را وداع گفت.

پدرش که نشانه های ذکاوت و تیزهوشی و علم دوستی را در او دید، به تربیت او همت گماشت و از همان دوران کودکی در جلسات علمی و اجتماعی پدر شرکت می کرد.

جناب شیخ محمد علی سلطان العلماء به مکتب خانه رفت و قرآن کریم را ختم کرد و نوشتن و علوم ابتدایی را فراگرفت.

پس از آن از محضر پدر بزرگوارشان کسب فیض نمودندو به عالمی متبحّر تبدیل شدند، او علوم مختلفی چون تفسیر ، حدیث، اصول دین، اصول فقه، نحو، صرف، کلام، معانی، بیان، بدیع، منطق، فرائض، حساب، مصطلح، عروض و قافیه را نزد پدر فرا گرفتند.

پس از آنکه جهت ادامه تحصیل به هند عزیمت کردند، در سن شانزده سالگی، پدر بزرگوارشان ایشان را به ازهر شریف فرستادند و تزکیه نامه ای را برای شیخ ازهر که در آن زمان شیخ محمد مصطفی مراغی بود، ارسال کردند.

ایشان پس از بازگشت از سفر علمی خود در زمان پدر، عهده دار تدریس در مدرسه رحمانیه بندرلنگه شد.

پس از درگذشت والد مکرمشان، مدیریت مدرسه رحمانیه به عهده گرفت و مدرسه را با نام «مدرسه علوم دینی سلطان العلماء» احیا کرد و به مدت بیش از چهل سال به تنهایی همه دانش های شرعی را برای طالبان دانش، تدوین می کرد که حاصل تلاش چهل ساله، علما ، فرهیختگان و خطبای فراوانی است که الحمدلله در منطقه به فعالیت دینی و علمی مشغول هستند.

ایشان افزون بر فعالیت های علمی و تدریس، با تعامل خوب با خیّرین و علم دوستان هزینه های اداره این مدرسه را که امروز به«مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء» تغییر نام  پیدا کرده است مدیریت می کنند.

مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه که امروز در غیاب ایشان با مدیریت شاگرد بزرگوار ایشان مولانا شیخ محمد علی امینی اداره می شود، در مقاطع مختلف مقدمات،متوسطه و عالی در دو بخش برادران و خواهران و همچنین  دار التحفیظ بندرکنگ مشغول به خدمت رسانی است. افزون بر این ، این مجتمع در حال حاضر دارای شعبه های دیگری نیز در منطقه است.

همچنین این مجتمع جهت تسهیل امور، در راستای اهداف شورای عالی مدارس اهل سنت و جماعت جنوب ایران، معاونت های علمی، امور قرآنی، اجتماعی و توسعه ایجاد کرده است.

* فتوا

مولانا خالدی افزون بر تدریس ، بخشی از وقت خود را صرف گذراندن با مردم و اقدام به رتق و فتق امور آنها می کرد، این برنامه که معمولا عصر ها برگزار می شد به پرسشها و استفتاءات مردم پاسخ می گفت و افراد زیادی از این مجالس ، بهره های فراوانی برده اند.

* کارهای عام المنفعه

مولانا خالدی علاوه بر فعالیت های علمی ، تلاش و جدیت فراوانی در راه اندازی پروژه های خیری دارد؛ مساجد، مدارس، دانشکده ها، درمانگاهها و مکتب خانه های فراوانی که تعداد آناها به ۲۰۰ پروژه می رسد ، از دست آوردهای نیک اندیشی ایشان به شمار می آید.

* تالیفات جناب شیخ محمد علی سلطان العلماء

ایشان کتاب های ارزشمند زیادی در علوم مختلف تالیف نموده اند که از جمله ی آنها می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

 

کلیپ معرفی